Cat spaying

عقیم سازی گربه

گربه ها از لحاظ جنسی در بازه زمانی ۶ تا ۹ ماهگی به بلوغ رسیده و میل جنسی پیدا می‌کنند و صاحبان را در دوراهی عقیم کردن حیوان یا آوردن جفت قرار می‌دهند، از آنجایی که گربه ها در سال می‌توانند 2 تا 3 با زایمان داشته باشند، معمولا با توجه به محیط نگه داری و فضای کم آپارتمان‌ها، صاحبان از آوردن جفت خودداری کرده و اقدام به عقیم سازی گربه می‌کنند.

 

گربه نر

معمولا گربه های نر رفتارهای خشونت آمیزی از خود بروز می‌دهند و یکی از راه‌های کنترل این رفتارها عقیم سازی گربه است، بهترین زمان برای این جراحی در گربه های نر حدود 6 ماهگی بوده که سبب افزایش بافت عضلانی بدن شده و به سلامت گربه کمک بسزایی می‌کند.

جراحی عقیم سازی گربه جزو جراحی‌های ساده به شمار می‌رود که بین 20 تا 25 دقیقه زمان خواهد برد، ضمنا توجه داشته باشید که شب قبل از جراحی پرهیز غذایی رعایت شود تا زمان بیهوشی معده گربه خالی باشد، با ایجاد شکاف کوچکی در ناحیه اسکروتوم بیضه خارج شده و بند بیضه به دور محور خود گره زده می‌شود، از آنجایی که شکاف به وجود آمده خیلی بزرگ نیست معمولا نیازی به بخیه ندارد.

 

عقیم سازی گربه ها

گربه ماده

در گربه ماده ایجاد تومورهای پستانی جزو مسئولیت‌های تخمدان‌ها محسوب می‌شود پس در جراحی عقیم سازی گربه ماده، خارج کردن رحم و تخمدان‌ها اجباری بوده، سپس بعد از اتمام جراحی گردنه رحم در انتهای واژن بخیه می‌شود.

برخی از گربه ها به صورت مکرر سر و صدا تولید می‌کنند که این مورد یکی از اصلی ترین علائم فحل شدن گربه است، در این مواقع توصیه می شود که آن‌ها را جراحی نمود، همچنین در زمان فحلی رحم بزرگ‌تر شده و به طبع خونریزی نیز بیشتر می‌شود اما خطر جراحی افزایش نمی‌یابد و جای نگرانی نیست.

با عقیم سازی گربه هورمون استروژن کاهش یافته و با افزایش اشتهای گربه رو به رو خواهیم بود، پس توصیه می‌شود بعد از انجام جراحی برای گربه های ماده به افزایش وزن حیوان توجه کافی داشته باشید و برای جلوگیری از زیاد شدن نامتعارف وزن، برنامه ورزشی برای حیوان در نظر داشته باشید.

 

مزایای عقیم سازی گربه

  • یکی از مزایای عقیم سازی گربه رام شدن حیوان است به گونه‌ای که دیگر تمایلی برای دور شدن از صاحبش ندارد، همچنین در گربه های ماده این جراحی باعث مهربان‌تر شدن و به تعبیری احساساتی می‌شوند.

 

  • کاهش احتمال سرطان پروستات در گربه های نر و سرطان سینه در گربه های ماده

 

  • از آن جایی که گربه ها علاقه‌مند هستند تا همه‌چیز در کنترلشان باشد و قلمرو داشته باشند، با ادرار خود قسمت‌هایی از خانه را نشانه‌گذاری می‌کنند، انجام جراحی، می‌تواند این عادت را از سر گربه ها دور کند.

 

  • عقیم سازی گربه از بیماری‌هایی چون ایدز و لوسمی که در گربه ها شایع است، جلوگیری می‌کند.

 

  • عفونت رحم جزو بیماری‌های سختی است که هزینه‌های درمان زیادی نیز دارد، انجام جراجی و عقیم کردن حیوان، می‌تواند مانع این بیماری شود.

 

عقیم سازی گربه

معایب عقیم سازی گربه

  • عفونت ادراری در گربه های عقیم شده افزایش پیدا می‌کند.

 

  • گربه ها پس از انجام جراحی، پرخور و کم‌تحرک می‌شوند که این عامل باعث اضافه وزن آن‌ها شده و سلامتی گربه ها را به خطر می‌اندازد.

 

  • برای جراحی گربه ها مانند تمام حیوانات دیگر از داروهای بیهوشی استفاده می‌شود، این داروها ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

 

سخن پایانی:

اگر قصد دارید تا حیوان خانگی‌تان را عقیم کنید، بهتر است قبل از انجام این کار از یک فرد متخصص مشاوره دریافت کنید تا بتوانید بر اساس شرایط حیوان دلبندتان بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهید.

شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که هزینه عقیم سازی گربه چقدر است؟ میزان هزینه برای انجام این جراحی بر اساس جنسیت، نژاد و شرایط حیوان متفاوت است به همین دلیل می‌توانید، اطلاعات خواسته شده در فرم زیر را ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن، کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

شماره تماس: ۲۲۳۸۴۸۰۰

صفحه اینستاگرام: dr.taghipour.pethospital@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.