معرفی کامل درماتوفیتوز یا عفونت قارچی پوست (نوعی کچلی) در حیوانات خانگی :

این بیماری عفونت ناشی از رشد کپک های قارچی به نام درماتوفیت، بر روی پوست است. سه گونه ی معمول این قارچ در سگ ها و گربه ها و در شمال آمریکا شامل اپیدرموفیتون، میکروسپوروم و تریکوفیتون می باشند. این عفونت ها در بسیاری از گونه های حیوانی از جمله سگ ها و گربه ها گزارش شده است. میکروسپوروم کانیس به طور شایع در سگ ها و گربه ها گزارش می شود و بین انسان ها و دام ها مشترک است. درماتوفیت ها از طریق تماس مستقیم و مدفوع منتقل می شوند و در بافت های شاخی شده از قبیل پوست، خز و ناخن رشد می کند. این بیماری بسیار واگیر دار است، اما همه ی حیوانات در معرض بیماری دچار عفونت نمی شوند. فاکتور هایی که در رشد بیماری نقش دارند، عبارتند از نوع ارگانیسم اختصاصی، سیستم ایمنی میزبان، سن میزبان و تعداد ارگانیسم های موجود.

علایم بالینی درماتوفیتوز یا عفونت قارچی پوست (نوعی کچلی) در حیوانات خانگی :

 • پوشش مویی شکسته و نا صاف، ریزش مو، پوسته پوسته شدن، ضایعات کروی شکل و پوسته دار، جوش و تاول چرکی از علایم بالینی این بیماری در حیوانات خانگی به شمار می رود.
 • گربه ها ممکن است بیماری را بدون بروز علایم بالینی منتقل کنند، پس هر چند وقت یکبار حیوان خانگی تان را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا در صورت بیماری، راه حلی برای درمان آن پیدا کند و از پیشرفت بیماری پیشگیری کند.

تشخیص درماتوفیتوز یا عفونت قارچی پوست (نوعی کچلی) در حیوانات خانگی :

 • توجه به علایم بالینی، معاینه پزشکی و تاریخچه می تواند به تشخیص بیماری کمک کند.
 • کشت قارچی به کمک DTM (محیط ارزیابی درماتوفیت) بیماری را تشخیص می دهد. مو یا پوسته ی ضایعات در این محیط کشت می دهند، سپس آن را در دمای اتاق یا دمای 37 درجه قرار می دهند. این محیط روزانه بررسی می شود، که رشد آن حدود 7ـ3 روز پس از کشت ظاهر می شود، البته در برخی از موارد ممکن است بیشتر طول بکشد. پس از این دوره تغییرات رنگی در منحیط (از زرد به قرمز) و به دلیل حضور درماتوفیت ظاهر می شود.
 • ارزیابی مستقیم میکروسکوپی و با استفاده از رنگ آمیزی LPCB می تواند به منظور جستجو اسپور ها در محیط صورت بگیرد. مو و پوسته ی ضایعات میزبان جمع آوری می شود که معمولا با استفاده نوار اسکاچ تمیز صورت می گیرد. یک قطره از رنگ بر روی لام قرار داده می شود، سپس نوار را بر روی آن می گذارند.در نهایت لام به منظور جست و جوی اسپور های درماتوفیت، اسکن می شود (شکل 14 ـ 10).
 • ارزیابی فلورسانس هم می تواند انجام بگیرد. عفونت های درماتوفیتی ممکن است به رنگ سبز شفاف دیده شوند. این روش تشخیصی 100 درصد قطعی نیست و منجر به تشخیص قطعی بیماری نمی شود، با این حال یک ابزار غربالگری پر اهمیت است. عدم وجود فلورسانس نمی تواند عفونت های درماتوفیتی را رد کند.

درمان درماتوفیتوز یا عفونت قارچی پوست (نوعی کچلی) در حیوانات خانگی :

 • در صورت مشاهده ی علایم بالینی فوق با دانپزشک تماس بگیرید و در صورت امکان حیوان خانگی تان را به کلینیک دامپزشکی ببرید (هرگز به صورت خودسرانه برای درمان این بیماری در حیوان خانگی تان تلاش نکنید).
 • این عفونت در برخی از حیوانات به صورت خود به خودی درمان می شود، به ویژه آن هایی که پوشش مویی کمتری دارند.
 • دارو های ضد قارچ سیتمیک یا موضعی می تواند مصرف شود. کرم های ضد قارچی موضعی و شامپو های ضد قارچی درمانی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.
 • محیط باید به خوبی تمیز شود، زیرا بازگشت بیماری احتمالی است و با محیط در ارتباط است.
 • محلول های ضد عفونی کننده و دیگر مواد زدایش گر (با برچسب کشنده ی درماتوفیت) می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 • قرار دادن اشیا زیر تابش نور خورشید باعث می شود که این عوامل بیماری زا از بین بروند.
 • جارو برقی زدن محیط مهمترین اقدام در تمیز کردن محیط است با این وجود می تواند به گسترش اسپور های قارچ کمک کند. خالی کردن کیسه ی جاروبرقی و ضدعفونی کردن بخش های آن به منظور پیشگیری از آلودگی بیشتر محیط ضروری است.