چگونه موی ریخته شده سگ را از روی مبلمان پاک کنم ؟

موی سگ ها به راحتی به مبلمان می چسبد و به سختی از آن جدا می شود، اما با کمی صبر می توانید آن را از مبلمان جدا کنید. برای تمیز کردن مبلمان از مو های ریخته شده روش های مختلفی وجود دارد؛ از جمله می توانید از نوار چسب، پارچه ی مرطوب و یا مسواک قدیمی استفاده کنید. همچنین می توانید به سگ تان آموزش دهید که از مبلمان بالا نرود، مبلمان خود را با یک ورق یا حوله بپوشانید، یا با یک متخصص دامپزشکی درباره ی دارو های ضد ریزش مو مشورت کنید که ممکن است مشکل را حل کند.

روش اول : پاک کردن موی سگ از روی مبلمان

  1. از یک غلتک پرزگیر استفاده کنید : شما می توانید این دستگاه را روی سطح مبلمان خود غلت دهید تا مو های ریخته شده سگ تان راجذب کند. شما می توانید غلتک پرز گیر را در هر داروخانه یا فروشگاه مواد غذایی پیدا کنید. چسب روی غلتک به اندازه ی کافی قوی نیست که به سطح مبلمان یا پارچه ی آن آسیب بزند.
  2. از نوار چسب استفاده کنید : یک قسمت از نوار چسب را روی مبلمان بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس آن را بکنید تا مو های ریخته شده سگ تان را بردارد. از بخش های عریض نوار چسب استفاده کنید تا روند سریع تر انجام بگیرد. نوار چسب و نوار کاغذی انتخاب خوبی هستند. ممکن است مجبور شوید این کار را چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه برسید. با استفاده از نوار چسب یا نوار کاغذی، برای خود یک غلتک موقت بسازید. مقداری نوار چسب را در اطراف دست خود قرار دهید، طوری که قسمت چسبنده آن به سمت بیرون باشد، سپس چسب را به قسمت هایی از مبلمان که مو های ریخته شده روی آن قرار دارد، بزنید. ممکن است بسته به اینکه چقدر مو وجود دارد، لازم باشد که از چند قطعه نوار استفاده کنید. هنگام استفاده از نوار چسب بر روی مبلمان رنگی و یا آن هایی که با روکش نازک پوشیده شده اند، مراقب باشید. اگر از نوار کاغذی استفاده می کنید، آن را بیش از چند ثانیه نگه ندارید (چسب های قوی ممکن است رنگ مبلمان را ببرند).
  3. از یک دستمال مرطوب استفاده کنید : برداشتن موی حیوان خانگی از هر سطح پارچه ای آسان است، اگر از یک دستمال مرطوب استفاده شود. کوسن یا لباس را تنها در یک جهت پاک کنید، سپس مو بلند خواهد شد. همچنین می توانید ازیک اسفنج مرطوب برای برداشتن مو های حیوان خانگی از روی فرش های خود استفاده کنید.
  4. مبلمان را با جاروبرقی تمیز کنید : برای راحت تر جارو کردن مبلمان خود، از یک سیلندر شیشه پاک کن برای جمع آوری بیشترین مو در یک نقطه استفاده کنید. شیشه پاک کن را همانطور که روی پنجره حرکت می دهید، روی مبلمان نیز حرکت دهید. تمام مو ها را در یک نقطه جمع کنید، سپس به وسیله ی جاروبرقی جارو کنید. اگر مقدار بسیار زیادی مو وجود دارد، از جاروبرقی استفاده نکنید. این ممکن است در جارو گیر کند و یا حتی به آن آسیب برساند. برای اینکه میزان ریزش را به حداقل برسانید، سگ خود را بیشتر برس بزنید و یا مبلمان مورد علاقه ی آن را با یک پتو بپوشانید تا از ریزش مو روی مبلمان جلوگیری کنید.
  5. از یک مسواک استفاده کنید :ذد برای فقط چند موی چسبیده، سعی کنید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. بیرون کشیدن موی سگ از بین مسواک کار سختی است، بنابراین از مسواکی که با ان هرچیزی را پاک میکنید استفاده نکنید.

برای راحتی کار، به دنبال برس پاک کننده مو، که از مسواک بزرگتر است، باشید.این برس مخصوص جمع اوری موی حیوانات است. شما میتوانید ان را از فروشگاه حیوان خانگی محلی یا به صورت انلاین تهیه کنید.

6 اجازه ندهید خانه شما خیلی خشک شود. الکتریسیته ساکن و رطوب کم باعث می شود که پوشش مویی حیوان نامنظم و کدر به نظر برسد.مقابله با این دو فاکتور باعث می شود که پوشش مویی ان مرتب شود.

7 موهای روی مبل را با استفاده از دستکش پلاستیکی بردارید. یک جفت دستکش پلاستیکی یکبار مصرف بپوشید سپس ان را با اب مرطوب کنید تا موها به ان بچسبند. دست خود را روی سطح مبل بکشید تا موها جذب دستکش شوند. وقتی دستکش از مو پوشیده شد ان را بشویید و در صورت نیاز دوباره این کار را تکرار کنید. اگر دستکش پلاستیکی ندارید میتوانید از اسفنج مرطوب استفاده کنید. در این روش استفاده از نوارچسب ضروری نیست. به عنوان گزینه ی دیگر، استفاده از دستکش مخصوص مرتب کردن موی حیوان توصیه میشود. این دستکش ها برای جمع اوری مو بسیار موثر هستند. شما همچنین می توانید محلولی از آب و نرم کننده را روی روکش مبلمان اسپری کنید، سپس مو ها را پاک کنید.

  1. برای برداشتن مو های حیوان خانگی از روی مبلمان چوبی، از یک پارچه ی نرم و اسپری حاویمواد جلا دهنده مبلمان استفاده کنید. اسپری القای الکتریکی را از بین می برد، برداشتن مو ها را آسان تر می کند و احتمال چسبیدن مو ها روی مبلمان را کاهش می دهد.

روش دوم : جلوگیری از ریزش موی سگ روی مبلمان

  1. مبلمان خود را بپوشانید : بسیاری از مردم برای محافظت از مبلمان خود از ورقه های پلاستیکی استفاده می کنند. با این حال، این روش به علت ایجاد سروصدا، راحت نبودن و کدر بودن پلاستیک اغلب بی فایده است. همچنین ممکن است یک حوله و پتوی قدیمی را در جایی که سگ شما دوست دارد بشیند، پهن کنید. هر زمان که خواستید، می توانید حوله را بشویید یا هنگامی که مهمان می آید، می توانید آن را جمع کنید.
  2. سگ خود را تمیز نگه دارید : به طور منظم مو های سگ تان را برس بکشید، مو هایش را کوتاه کنید و به حمام ببرید. از یک برس مخصوص برای شانه کردن مو های ریخته شده استفاده کنید. حدودا هفته ای دو بار پوشش مویی سگ تان را شانه کنید تا به طور چشمگیری از ریزش مو در اتاق جلوگیری کنید. ماهی یکبار مو های سگ را کوتاه کنید. با انجام این کار از ریزش بیش از حد مو جلوگیری کنید. ماهی یک یا دو بار و یا بیشتر سگ تان را حمام ببرید. بعد از حمام اجازه دهید که سگ به مدت یک ساعت بیرون بماند تا کاملا خشک شود.
  3. به سگ تان یاد دهید که از مبلمان بالا نرود : اگر سگ همچنان از مبلمان و تخت خواب شما بالا می رود، سعی کنید به او آموزش دهید که روی زمین بخوابد. هنگامی سگ از مبلمان بالا می رود، او را دعوا کنید و به او نشان دهید که کار اشتباهی انجام داده است. اگر در برابر این مشکل سرسخت و سمج هستید، می توانید دوباره سگ خود را آموزش دهید. به خاطر داشته باشید که اگر سگ تان ریزش موی شدیدی داشته باشد، ممکن است لازم باشد به طور مرتب مبلمان را جارو بزنید.
  4. با دامپزشک مشورت کنید : اگر فکر می کنید که ریزش موی سگ تان دلیل پزشکی دارد، می توانید با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک شما ممکن است دارو های ضد ریزش مو را تجویز کند یا ممکن است روش های دیگر را به شما نشان دهد که سبب کاهش ریزش مو می شود.