چگونگی پاکسازی حیاط از مدفوع سگ

تمیز کردن مدفوع از حیاط خانه بخش مهم نگهداری سگ ها است، زیرا اگر به خوبی انجام نگیرد، ممکن است خودتان و دیگر اعضای خانواده دچار آلودگی و بیماری شوید، از طرفی دیگر برای بسیاری از افراد چندش آور بوده و این اصلا نتیجه ی خوبی به همراه نخواهد داشت. دور انداختن هرچه سریع تر مدفوع سگ از مناطقی که مردم کار می کنند، رفت و آمد دارند و بازی می کنند، احتمال پا گذاشتن روی آن و گسترش باکتری ها را کاهش می دهد. بعضی از انگل ها می توانند برای افراد مضر باشند، برای مثال، لارو های انگل روده می تواند باعث کوری در کودکان شود. زمان مناسبی را برای دور انداختن مدفوع انتخاب کنید. وسایل مورد نیاز از جمله کیسه، دستکش، حوله کاغذی و خاک انداز را نیز از قبل فراهم کنید که در همه ی پت شاپ ها وجود دارند..

بخش اول : جمع آوری مدفوع

  1. کیسه های مخصوص جمع آوری مدفوع سگ که در پت شاپ ها وجود دارد، را تهیه کنید. همچنین می توانید به منظور صرفه جویی در هزینه ها، از کیسه های پلاستیکی مواد غذایی استفاده کنید. شما می توانید از کیسه های پلاستیکی به عنوان دستکش استفاده کنید و مدفوع را با آن بردارید، سپس آن را به طرف بیرون برگردانید که مدفوع داخل کیسه قرار می گیرد (قسمت خارجی کیسه را دور مدفوع بپیچانید)، سپس کیسه را گره بزنید و دور بیاندازید. شما همچنین می توانید دستکش یکبار مصرف بپوشید و با استفاده از کاغذ دور انداختنی مدفوع را بردارید. این روش بهترین گزینه برای جمع آوری مدفوع در حیاط و محیط اطراف خانه است. بعد از جمع کردن مدفوع سگ، دست خود را به خوبی با آب و صابوم بشویید، حتی اگر دستکش یکبار مصرف استفاده می کنید. این کار مانع از انتشار میکروب ها را می شود.
  2. از خاک انداز استفاده کنید. خاک انداز وسیله ای است که به شما در برداشتن مدفوع سگ کمک می کند. مدل های مختلفی خاک انداز در پت شاپ ها وجود دارد که می توانید آن ها را تهیه کنید. کار کردن با برخی از خاک انداز ها که دهانه ی چنگال مانند دارند، راحت تر است. اطمینان حاصل کنید که مدل انتخابی شما می تواند بر روی بتن و همچنین چمن استفاده شود. خاک انداز را در قسمتی از حیاط یا گاراژ قرار دهید که حیوان خانگی شما و بچه ها به آن دسترسی نداشته باشند. خاک انداز را به طور منظم اسپری کنید یا به کمک محلول های ضد عفونی کننده، آن را هر بار شستوشو دهید.
  3. یک اسپری خشک کننده تهیه کنید. خشک کننده مدفوع حیوانات خانگی که شامل اکسیژن مایع است، در بسیاری از فروشگاه های حیوان خانگی موجود است. این اسپری ها هنگام جمع آوری مدفوع سگ ها که به علت بارش برف و باران، آبکی یا نرم شده است، مفید است. بطری اسپری را در فاصله ی چند سانتی متری از مدفوع قرار دهید و به مدت دو الی سه ثانیه تمام سطح آن را اسپری کنید. این کار باعث می شود که مدفوع حالت جامد به خود بگیرد و جمع کردن آن راحت تر شود. اگر می خواهید که با دست هایتان مدفوع را جمع کنید، بعد از اسپری کردن چند ثانیه صبر کنید، سپس مدفوع را بردارید. هنگام استفاده از اسپری های خشک کننده، از دستورالعمل های تولید کننده استفاده کنید.

بخش دوم : انتخاب زمان مناسب برای جمع آوری مدفوع

  1. در اسرع زمان مدفوع سگ تان را بردارید. اگر متوجه شدید سگ شما در حیاط مدفوع کرده است، می توانید فورا قبل از اینکه سگ به داخل برگردد، آن را جمع آوری کنید. این روش بهتر گزینه برای افرادی است که حیاط کوچکی دارند و یا تعداد زیادی سگ نگهداری می کنند. هنگامی که سگ تان بیرون است، آن را نظاره کنید. این کار به شما این فرصت را می دهد که متوجه شوید آیا سگ مدفوع کرده است یا خیر. در غیر این صورت شما مجبورید، بعدا به دنبال مدفوع بگردید و آن را جمع آوری کنید. اگر سرتان شلوغ است و نمی توانید فورا مدفوع را جمع کنید، آن را با اسپری های کشنده مخصوص حشرات اسپری کنید. این اسپری ها حشرات را در طول روز می کشد و به آن ها اجازه تخم گذاری بر روی مدفوع را نمی دهد. بعدا مدفوع را جمع آوری کنید. کاملا مراقب باشید که سگ تان را با این اسپری ها مسموم نکنید و تنها زمانی از آن استفاده کنید که سگ تان دیگر در آن منطقه حضور ندارد. اگر بچه ها به این منطقه دسترسی دارند، توصیه می شود که بلافاصله یا حداقل یکبار در روز، مدفوع سگ ها را تمیز کنید.
  2. سگ های بالغ در مقایسه با توله ها خیلی کمتر مدفوع می کنند، پس اگر سگ بالغی در خانه نگهداری می کنند، جمع آوری روزانه یکبار مدفوع کافی است. اگر سگ تان به حیاط خانه دسترسی دارد، روزانه یکبار (آخر شب یا اول صبح) محیط حیاط را بررسی کنید تا محل مدفوع را پیدا کنید. هنگامی که محل مدفوع را پیدا کردید، آن را با دستکش یا خاک انداز بردارید و داخل کیسه پلاستیکی بیاندازید، سپس کیسه را داخل سطل زباله بگذارید.
  3. روزانه یکبار برای جمع آوری و دور انداختن مدفوع سگ تان زمان بگذارید. اگرمدفوع را سریع بردارید، تخم انگل و لارو هایی که ممکن است در مدفوع سگ شما پنهان شده باشند، زمان زیادی برای رسیدن به خاک و ادامه رشد و تخم گذاری نخواهند داشت. زمان مناسبی (آخر شب یا اول صبح) را برای این کار انتخاب کنید. سعی کنید این کار را هر روز در همان زمان انجام دهید، مثلا درست بعد از شام یا درست بعد از پیاده روی سگ.
  4. برای جمع آوری و دور انداختن مدفوع برنامه ریزی کنید و به برنامه تان پایبند باشید. اگر تصمیم گرفته اید که بلافاصله یا به صورت روزانه مدفوع را دور بیاندازید و جای آن را تمیز کنید، به برنامه ی خود متعهد باشید. اگر مدفوع سگ تان سریعا تمیز نشود، محیط زندگی شما به منبع عفونت و آلودگی تبدیل خواهد شد که این خود باعث ایجاد بیماری در سگ تان و نیز خودتان می شود. اندازه حیاط و نیز تعداد سگ هایی که از آن استفاده می کنند، را باید به عنوان عوامل اصلی در مورد سرعت و چگونگی تمیز کردن حیاط در نظر بگیرید. همیشه مدفوع سگ را در طول روز و روشنایی تمیزکنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که در تاریکی به دنبال محل مدفوع سگ تان بگردید. حتی در صورت استفاده از چراغ قوه، احتمال اینکه روی مدفوع گام بردارید، زیاد است که بسیار چندش آور است. اگر خیلی دیر به خانه برمی گردید یا خیلی زود بیدار می شوید، ممکن است نور روز را نداشته باشید. در این صورت روز بعد حیاط را تمیزکنید (خود را درگیر برنامه ای که نمی توانید از عهده ی آن بربیایید، نکنید).

بخش سوم : دور انداختن مدفوع سگ

  1. یک سطل زباله جداگانه در نظر بگیرید. اگر سرویس جمع آوری زباله، زباله ها را به صورت نامنظم جمع می کند، ممکن است باعث نگرانی شما در رابطه با ایجاد بوی زباله های شما شود. حتی اگر مدفوع در کیسه پیچیده شده باشد، باز هم می تواند بوی شدیدی ایجاد کند (به ویژه در فصل تابستان). شما میتوانید این مشکل را با اختصاص دادن یک سطل زباله کوچک مخصوص مدفوع سگ حل کنید. اطمینان حاصل کنید که این سطل درب دارد. آن را بیرون نگه دارید و هنگام رسیدن سرویس جمع آوری زباله، آن را به سطل زباله بزرگتر منتقل کنید. اگر نمی خواهید زباله های سگ را در سطل جداگانه ای قرار دهید، آن را در سطل زباله اصلی بیاندازید.
  2. با کمک فناوری های جدید می توان مدفوع سگ را به کود حیوانی تبدیل کرد، البته این نوع فناوری های تنها در برخی از کشور های اروپایی در دسترس است. در حالت طبيعي مدفوع سگ يک کود خوب نيست، زيرا حاوی باکتری های مضر و انگل ها است. فن آوری های جدید به شما این اجازه رو می دهد تا با استفاده از ابزار های تجاری در دسترس، مدفوع سگ را تخمیر کرد. فرایند تخمیر، عناصر سمی را حذف می کند و ترکیبی غنی از مواد مغذی ایجاد می کند. از کود های تخمیری از مدفوع سگ در گیاهانی که برای مصرف انسان در نظر گرفته شده اند، استفاده نمی شود.