چگونگی خلاص شدن از بوی بد سگ در محیط خانه

داشتن سگ در خانه لذت بخش است. آن ها می توانند همدم و دوست خوبی باشند، اما اگر رسیدگی های لازم را انجام ندهید، می توانند موجب بد بو شدن خانه شوند. برای خلاص شدن از بوی سگ در خانه، باید محلی را که سگ خود را روی آن ماساژ می دهید، تمیز کنید. شما همچنین می توانید با حمام دادن به سگ تان، با بوی بد آن خداحافظی کنید. برای خلاص شدن از بوی بد سگ در محیط خانه باید موارد زیر را اجرایی کنید :

روش اول : پیدا کردن منشا بوی سگ

1. از جوش شیرین استفاده کنید : جوش شیرین ماده ای بسیار موثر برای از بین بردن بوی گند به شمار می رود. اگر می خواهید از بوی بد سگ در خانه خلاص شوید، فقط مقدار کمی جوش شیرین روی منطقه ای که بو می دهد، بپاشید. مقداری جوش شیرین روی پارچه بریزید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 بماند، سپس آن را جارو کنید. برای از بین بردن بوی شدید می توانید اجازه دهید که جوش شیرین یک شب روی فرش بماند. همچنین می توانید با استفاده از جوش شیرین یک محلول تمیزکننده ایجاد کنید. برای آماده کردن محلول خوشبو کننده، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را به 3 فنجان آب گرم در یک بطری اسپری اضافه کنید. آن را تکان دهید، سپس روی فرش یا سطحی که بو می دهد، اسپری کنید. در نهایت با یک پارچه مرطوب سطح را پاک کنید.

2. از سرکه سیب استفاده کنید : یکی دیگر از راه های عالی برای رفع بوی سگ در منزل، استفاده از سرکه سیب است. محلولی را با استفاده از یک پیمانه سرکه سیب و سه پیمانه آب تهیه کنید، سپس آن را روی ناحیه ای که بو می دهد، اسپری کنید. این روش برای از بین بردن بوی ادرار سگ نیز مفید است.

3. پنجره ی خانه را باز کنید : یک راه عالی برای رفع بوی سگ در خانه، باز نگه داشتن پنجره ها است. این کار علاوه بر خارج کردن بوی بد از اتاق، هوای اتاق را تازه تر می کند

4. به قسمت هایی که بوی آن ها شدیدتر است، توجه کنید. در خانه راه بروید و سعی کنید متوجه شوید که کدام قسمت ها بوی شدید تری می دهند. شما می توانید فهرستی از جا هایی را که بو می دهند، فراهم کرده و آن ها را یادداشت کنید تا بعدا تمیز کردن آن قسمت ها را فراموش نکنید.

5. مکان های همیشگی سگ تان را زیر نظر داشته باشید : به مکان هایی بروید که سگ شما بیشتر وقت خود را آن جا می گذراند و سعی کنید جا هایی را که بو می دهند، را مشخص کنید. قسمت های خاصی از مبلمان (مانند کاناپه ای که سگ شما روی آن چرت می زند یا تختی که روی آن می خوابد) و قسمت هایی از فرش (مانند فرشی که در اطراف در پهن شده و سگ هنگام خارج شدن روی آن راه می رود) را بررسی کنید.

6. از اسپری خوشبو کننده استفاده کنید : برای از بین بردن هر گونه بوی گند و نامناسب که نمی توانید جای آن را پیدا کنید، از اسپری خوشبوکننده استفاده کنید. شما حتی می توانید خوشبو کننده هایی را بخرید که به طور اختصاصی برای از بین بردن بوی حیوانات خانگی ساخته شده اند. این خوشبو کننده ها را می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید. در مورد استفاده بیش از حد برخی از خوشبو کننده های هوا احتیاط کنید، زیرا برخی از آن ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که برای حیوانات و انسان ها مضر هستند.

7. به طور مرتب خانه تان را با یک ضد عفونی کننده تمیز کنید : یکی از بهترین راه های تمیز کردن کل خانه و از بین بردن بوی حیوانات، این است که به طور مرتب خانه خود را با یک ضد عفونی کننده مناسب تمییز کنید. توجه داشته باشید که ماده ی ضد عفونی نباید برای شما، بچه ها و نیز حیوان خانگی تان خطرناک باشد.

8. به طور مرتب خانه تان را جارو بزنید : یکی از بزرگترین چیزهایی که باعث بوجود آمدن بوی حیوان می شود، انباشته شدن موی سگ در کف اتاق است. اگر کف اتاق شما از چوب یا کاشی باشد، شما می توانید مو های سگ را که روی کف می افتد، ببینید. اگر کف اتاق شما فرش باشد، دیدن آن ها سخت تر است، پس باید آن ها را به طور منظم جارو بزنید؛ بایستی آن را هر چند روز یکبار (حداقل یکبار در هفته) جارو کنید. هر دو ماه یکبار یا هر وقت که احساس کردید بوی سگ بیشتر شده، فرش خود را با بخارشوی تمیزکنید.

9. ملافه ها را بشویید : اگر سگ شما یک پتو یا تخت خواب دارد که به طور منظم روی آن می خوابد، باید آن را حداقل یک بار در هفته بشویید. اگر سگ زمان زیادی روی آن می ماند، مو و شوره پوستی آن روی آن می ریزد و به عمق پارچه نفوذ خواهد کرد. این باعث ماندگار شدن بو در تخت خواب سگ می شود، پس باید به طور منظم آن را شست و شو دهید.

روش سوم : رسیدگی به سگ به منظور کاهش بوی آن

1. سگ تان را به طور منظم حمام دهید : یکی از مهمترین جنبه های کاهش بوی سگ در خانه ی شما این است که سگ را به طور مرتب حمام ببرید و به طور کلی آن را شست و شو دهید. از یک شامپوی حیوان خانگی با کیفیت بالا برای از بین بردن شوره ی سگ استفاده کنید. اگر ناحیه ی مقعدی سگ تان بوی زننده می دهد، آن را به دامپزشکی ببرید تا غده های مقعدی آن را تمیزکنند. این کار به نظر ناخوشایند است، اما می تواند بخش مهمی از مراقبت سگ است.

2. دندان های سگ تان را به طور منظم تمیز کنید : هنگامی که خانه ی شما بوی خوبی دارد، باید با حفظ سلامت و بهداشت سگ به جلوگیری از ایجاد بوی بد کمک کنید. توصیه می شود که دندان های سگ را هر روز مسواک بزنید. اگر نمی توانید که هر روز این کار را انجام دهید، حداقل چند بار در هفته باید برای انجام این کار نیز کافی است. اسباب بازی هایی ساخته شده اند که بیشتر از مسواک زدن به سلامت دندان های سگ کمک می کنند. شما نیز می توانید از آن ها برای سگ تان استفاده کنید. برخی از انواع غذا های سگ نیز به حفظ سلامت دندان کمک می کنند که برای این مورد از دامپزشک مشاوره بگیرید.

3. اسباب بازی های سگ را به طور منظم بشویید : اگر سگ شما به طور منظم با برخی از اسباب بازی ها بازی می کند، هر چند وقت یکبار آن ها را بشویید و ضد عفونی کنید که به نفع سلامت سگ تان نیز خواهد بود. اسباب بازی های پارچه ای را می توان با ماشین لباسشویی شست، اما اسباب بازی های پلاستیکی را با دست بشویید.

4. با دامپزشک خود در مورد مشکلات موجود صحبت کنید. هنگامی که توصیه های بالا به طور منظم انجام می دهید، بو باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد. اگر بو همچنان باقی ماند، از دامپزشک خود درخواست کمک کنید، زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد. دامپزشک شما قادر خواهد بود به شما در مورد اقدامات اضافی برای خلاص شدن از بوی سگ کمک کند. علل احتمالی بوی بیش از حد سگ عبارتند از عفونت گوش، مشکلات ژنتیکی مقعد و رژیم غذایی نامناست.