چگونه ماهیان آب شیرین خود را قرنطینه کنیم؟

● معمولاً قرنطینه کردن قبل از معرفی جفت های جدید به آکواریوم یا آماده سازی آکواریوم برای تکثیر و نیز برای جداسازی ماهیان بیمار از ماهیان سالم انجام می گیرد.

● مخازن قرنطینه در واقع آکواریوم های کوچکتری هستند که برخی از ماهیان را از جمعیت کلی شما جدا می کنند. برای قرنطینه می بایست ابتدا مخزن جدیدی را تعبیه کرده و سپس ماهی آب شیرین موردنظر را به آن انتقال داده و زمان جداسازی ماهی ها از مخازن را نیز تشخیص دهید.

بخش اول: راه اندازی یک آکواریوم قرنطینه

1.تجهیز آکواریوم

aid532580-v4-728px-Quarantine-Freshwater-Fish-Step-1-Version-2.jpg

● آکواریومی با حجم تقریبی 10-20 گالن تهیه کنید. لوازم جانبی برای آن خریداری کنید. ازجمله فیلتر برای تمیز نگه داشتن آب، هیتر، پاور هد برای تحریک سطح و تور ماهیگیری. با این لوازم از سلامت آکواریوم قرنطینه مطمئن می شویم و عفونت وارد آکواریوم اصلی نخواهد شد.

● اگر از کیفیت آب آکواریوم خود اطمینان کافی ندارید، میتوانید کیت های تشخیصی برای آمونیاک، pH، نیترات و نیتریت خریداری کنید.

● هرچه ماهی ها بزرگتر باشند، فضای بیشتری را نیاز دارند. در نتیجه می بایست آکواریوم قرنطینه ی این ماهیان هم ابعاد بزرگتری داشته باشد.

2. آکواریوم را با آب پر کنید

aid532580-v4-728px-Quarantine-Freshwater-Fish-Step-2-Version-2.jpg

● آکواریوم قرنطینه را پیش از پر کردن، حتما با آب گرم تمیز کنید. آن را در محلی تاریک قرار دهید تا ماهی ها آرام گیرند و دچار استرس نشوند.

● برای پر کردن آکواریوم قرنطینه، از آب آکواریوم اصلی استفاده کنید. این کار به سازگاری بیشتر ماهی ها کمک می کند.

● از صابون برای تمیز کردن آکواریوم استفاده نکنید زیرا میتواند برای ماهی ها سمی باشد.

● با افزودن آب مقطر تصفیه شده میتوانید آب آکواریوم خود را تازه کنید.

3. افزودن لوازم جانبی به آکواریوم

12.jpg

توجه داشته باشید که آکواریوم قرنطینه شما مشابه آکواریوم اصلی شماست ولی در ابعاد کوچکتر. فیلتر، هیتر و پاورهد را به آن اضافه کنید.

استفاده از لوازم زینتی و ایجاد مکان هایی برای پنهان شدن ماهی در آکواریوم قرنطینه، میتواند باعث ایجاد آرامش در ماهی شود.

4. محیط آکواریوم قرنطینه را بررسی کنید

اجازه دهید فیلتر چندبار چرخه را انجام دهد و پاورهد نیز آب آکواریوم را هوادهی و تمیز کند. با استقاده از یک دماسنج مطمئن شوید که دمای آب آکواریوم قرنطینه با دمای آب آکواریوم اصلی شما یکسان باشد. با استفاده از کیت های آزمایشی نیز pH آکواریوم قرنطینه را با اکواریوم اصلی همسان کنید. تشابه شرایط محیطی بین دو آکواریوم اصلی و قرنطینه میتواند منجر به کاهش استرس و شادابی بیشتر ماهیان خواهد شد.

5. ماهی را از مخزن اصلی خارج کنید

● یک کیسه پلاستیکی را با آب آکواریوم اصلی پر کرده و ماهیان مورد نظر برای انتقال دادن را درون آن قرار دهید. این کار را با تور جدیدی انجام دهید تا آلودگی منتقل نشود. پس از قرار دادن ماهیان در کیسه های پلاستیکی، آنها را به آکواریوم قرنطینه انتقال دهید.

● با این روش انتقال، کمترین استرس به ماهی وارد می شود. اگر ماهی جدید خریده اید آنها را در همان کیسه های پلاستیکی وارد آکواریوم قرنطینه کنید تا به تدریج هم دمایی انجام گردد و به ماهی شوک وارد نشود.

6. ماهی را با آکواریوم قرنطینه سازگار کنید

● کیسه پلاستیکی حاوی ماهی را درون آکواریوم قرنطینه شناور کنید و 15 دقیقه در همان حال بگذارید تا به تدریج هم دمایی بین آب کیسه و آب آکواریوم برقرار شود. سپس کیسه را باز کنید تا ماهی درون آکواریوم قرنطینه شنا کند.

● این صرف زمان برای سازگاری دمایی باعث جلوگیری از ایجاد شوک در ماهی می شود و در سلامت آن اهمیت زیادی دارد.

بخش دوم: درمان و بازگرداندن ماهی های قرنطینه

1.مشاهده ماهی

به مدت 4-3 هفته، مرتب وضعیت ماهی را در آکواریوم قرنطینه بررسی کنید. به دنبال علائم معمول بیماری های زمینه ای ماهی خود باشید تا این گونه بتوانید به درمان و حذف سریع ماهیان بپردازید.

● لکه های سفید یا مخملی روی بدن

● از بین رفتن باله ها یا وجود باله های ناقص

● چشم های کدر یا بیرون زده

● زخم یا ضایعات

● تنفس سریع و لرزش

● شنای نامنظم

● گوشه گیری و انزوای ماهی

2. هر بیماری ای را درمان کنید.

● اگر هر یک از ماهیان قرنطینه شما بیمار است، در مورد بهترین دوره درمان تصمیم بگیرید. این موارد میتواند شامل تمیز کردن آب و یا دادن داروهای ماهی شود.

● حداقل دو هفته قبل از زمان شروع درمان، قرنطینه را تمدید کنید تا اطمینان حاصل شود که ماهی بدون مشکل بهبود یافته باشد. وقتی که ماهی به ظاهر سالم شد، آن را یک هفته دیگر در آکواریوم قرنطینه نگه دارید.

3. ماهی ها را به آکواریوم اصلی بازگردانید

● پس از اطمینان از سلامت ماهی، با تور جدیدی آن را به آکواریوم اصلی منتقل کنید. ●ماهی ها را در یک کیسه پلاستیکی که محتوی آب آکواریوم اصلی است، قرار دهید.

● سپس کیسه پلاستیکی را به مدت 15-10 دقیقه در آکواریوم اصلی قرار دهید و کم کم کیسه را باز کرده تا ماهی درون آکواریوم شنا کند.

● از مخلوط کردن آب قرنطینه با آب آکواریوم اصلی خودداری کنید. زیرا این آب میتواند حاوی داروهایی مضر برای ماهیان آکواریوم اصلی باشد.

4. آکواریوم قرنطینه را تمیز کنید

● پس از اتمام قرنطینه، آکواریوم و تجهیزات خود را ضدعفونی کنید. 200 میلی گرم سفید کننده را با آب آکواریوم مخلوط کنید. برای آکواریوم های بزرگتر از مقادیر بیشتری استفاده کنید. سطوح و تجهیزات آکواریوم را با مواد سفیدکننده ضدعفونی کرده و با آب به خوبی بشوئید.

● بگذارید که تجهیزات و آکواریوم خشک شوند تا عوامل بیماری زا کاملا از بین بروند و آکواریوم را در مکانی تمیز و خشک قرار دهید.