آزمایش تیتر هاری

 

آزمایش تیتر هاری چیست؟ | هرآنچه که باید درباره تیتر هاری بدانید!

 

امروزه بسیاری از افرادی که به خارج از کشور سفر می‌کنند حیوان خانگی خود را نیز همراه با خود به سفر می‌برند اما خارج کردن حیوانات از کشور و ورود آن‌ها به کشور دیگر دارای قوانینی است که باید رعایت شود. در ادامه تمامی موارد مهم مربوط به تیتر هاری را خدمت شما همراهان عزیز ارائه می‌کنیم.

 

تقریبا تمامی کشورها قوانینی را برای ورود حیوانات از کشورهای دیگر برای خود وضع  کرده‌اند که برای بردن حیوان به آن کشور باید آن را رعایت کرد.

 

یکی از این قوانین ارائه برگه گواهی سلامت حیوانات و همچنین ارائه برگه عاری بودن حیوان از برخی بیماری‌های خطرناک مانند هاری است.هاری یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک و کشنده است که جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است.

 

این بیماری برای تمامی کشورها بسیار مهم است و به همین دلیل ارائه تیتر هاری برای ورود حیوانات به کشورها ضروری است.

 

تیتر هاری چیست؟

 

تیتر هاری برگه‌ای است که مشخص می‌کند آیا داخل بدن حیوان آنتی بادی‌های موثر بر علیه آنتی ژن‌های بیماری هاری وجود دارد یا خیر.به بیانی دیگر داخل این برگه ذکر می‌شود که حیوان واکسن هاری را دریافت کرده است یا خیر.

 

اغلب حیواناتی که افراد با خود به خارج از کشور می‌برند سگ و گربه است. این حیوانات می‌توانند به بیماری هاری مبتلا شده و همچنین آن را به انسان منتقل کنند.

 

هاری خطرناک ترین بیماری است که میان انسان و حیوان مشترک است و به همین دلیل برای تمامی کشورها این موضوع بسیار مهم و حیاتی است.

 

اگر شما بخواهید حیوان خانگی‌تان را از کشور خارج کنید نیاز به اخذ تیتر هاری دارید. برخی از کلینیک‌ها و بیمارستان‌های دامپزشکی وجود دارند که می‌توانند تیتر هاری برای حیوان شما ارائه دهند. کارهایی که برای دریافت تیتر هاری نیاز است به ترتیب شامل مراحل زیر است:

 

تیتر هاری

 

 1- اخذ نمونه خون از حیوان: در مرحله اول نیاز است تا نمونه خون از حیوان گرفته شود.این مرحله شامل یک نمونه‌گیری خون ساده است که در طی آن 1 سی سی خون از حیوان گرفته می‌شود.

 

   2- ارسال نمونه خون به آزمایشگاه: خون گرفته شده باید به یک  آزمایشگاه معتبر ارسال شود.این آزمایشگاه علاوه بر معتبر بودن باید مورد قبول کشور مقابل هم باشد.تعدادی از آزمایشگاه‌ها در سرتاسر دنیا وجود دارد که تقریبا مورد قبول تمامی کشورها است.

 

خون گرفته شده به یکی از این آزمایشگاه‌ها ارسال شده و آزمایشگاه با تست‌هایی که بر روی نمونه خون ارسال شده انجام می‌دهد تشخیص می‌دهد که آیا آنتی بادی موثر بر علیه بیماری هاری وجود دارد یا خیر.

 

   3- دریافت جواب: آزمایشگاه جواب تست هاری را با ارائه گواهی معتبر ارسال می‌کند.این پرسه ممکن است بین 1 الی 3 هفته زمان ببرد.این گواهی تا 2 سال معتبر است و پس از گذشت این مدت نیاز است تا دوباره این مراحل تکرار شود.

 

برای خارج کردن حیوان از کشور و همچنین ورود حیوان به کشور دیگر علاوه بر تیتر هاری ارائه مدارک دیگری از جمله گواهی سلامت و پاسپورت معتبر ضروری است.

 

لازم به ذکر است که برخی از کشورها نیاز به تیتر هاری ندارند و تنها با ارائه گواهی سلامت و پاسپورت مجوز ورود به کشور را صادر می‌کنند که از جمله این کشورها می‌توان به ترکیه اشاره کرد.

 

یکی از سوالاتی که در ارتباط با این موضوع وجود دارد این است که برای چه حیواناتی می‌توان تیتر هاری دریافت کرد؟

 

به صورت کلی حیواناتی از قبیل سگ، گربه، اسب، بز، گوسفند، گاو، روباه و راکون می‌توانند به بیماری هاری مبتلا شده و همچنین این بیماری را به انسان منتقل کنند اما در میان این حیوانات تنها سگ و گربه است که اغلب به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود.

 

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که گواهی سلامت برای تمامی حیوانات خانگی از سوی بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دامپزشکی صادر می‌شود اما برای تمامی حیوانات خانگی نمی‌توان تیتر هاری دریافت کرد.

 

هزینه تیتر هاری

 

یکی دیگر از موضوعات مهمی که در ارتباط با تیتر هاری وجود دارد بحث هزینه است.

 

در حقیقت قیمت مشخصی برای این آزمایش وجود ندارد و هزینه آن برای تمامی حیوانات متفاوت است چراکه مسائل متفاوتی در هزینه آن نقش دارد که از جمله آن می‌توان به نوع حیوان، آزمایشگاهی که نمونه خون را به آن ارسال می‌کنیم و مدت زمان پاسخ گویی اشاره کرد.

 

شماره تماس: ۲۲۳۸۴۸۰۰

صفحه اینستاگرام: dr.taghipour.pethospital@