چگونه برای آکواریوم آب شیرین، ماهی تهیه کنیم؟

ممکن است ایجاد آکواریوم آب شیرین برای شما دلهره آور باشد. اگر اولین بار است که این کار را می کنید، انتخاب تعداد و نوع ماهی یکی از دغدغه های اصلی شما خواهد بود. تعداد ماهی انتخاب شده برای پر کردن آکواریوم باید به گونه ای باشد که بعد از رشد کامل ماهی، تراکم بیش از حد در آکواریوم رخ ندهد. همچنین گونه هایی از ماهی را انتخاب کنید که در مخزن با یکدیگر سازگاری داشته باشند تا از بروز هرگونه درگیری بین آنها جلوگیری شود. ماهی ها را میتوانید از فروشگاه ها و سایت های آنلاین معتبر تهیه کنید.

مرحله اول: انتخاب گونه ماهی

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-1-Version-3.jpg

1.ماهی هایی را انتخاب کنید که در آکواریوم شما به راحتی جا بگیرند

● اگر الان آکواریوم اختیار دارید، میتوانید با توجه به ابعاد آن و اطلاعات خود، گونه و تعداد ماهی لازم برای خرید را تعیین کنید. از اینترنت یا افراد آگاه، اطلاعاتی درباره چگونگی رشد ماهیان بزرگ جثه تر به دست آورید تا به انتخاب ماهی شما کمک بیشتری کند.

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-2-Version-3.jpg

● با اینکه در فروشگاه های آکواریومی ماهیان جوان بسیار کوچک و ریز هستند اما حین رشد کامل بسیار بزرگتر میشوند. طول برخی از ماهیان آکواریومی آب شیرین بعد از رشد کامل به 30 سانتی متر هم میرسد. برای همین بعضی از گونه های ماهیان ممکن است مناسب آکواریوم شما نباشند.

2. با ماهی هایی که نگه داری آنان آسان است، شروع کنید

اگر مبتدی هستید، از نگه داری ماهیانی که مراقبت از آنها دشوار است، خودداری کنید. با اینکه اکثر ماهیان آکواریومی تحمل بالایی دارند ولی برخی از گونه ها نیازمند مراقبت بیشتر برای زنده مانی هستند و شما باید وقت و انرژی بیشتری برای نگه داری از آنها صرف کنید.

● تترا، ماهی بتا (هرچند نمیتوان با ماهی های دیگر در یک آکواریوم آن را نگه داری کرد)، مولی، کت فیش های کوچک، بارب و گوپی از جمله ماهیانی هستند که نگه داری از آنان آسان است و نیاز به انرژی و وقت زیادی برای آنان نیست. درحالی که نژاد دیسکس یک نژاد چالش برانگیز است. آنها آب های تازه و تمیز را دوست دارند و باید هفته ای دوبار حتما آب آنها را عوض کنید. همچنین دیسکس میتواند بیماری های بیشتری را درگیر شود یا انتقال دهد.

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-3-Version-3.jpg

3. آکواریوم خود را با ماهی هایی که با هم سازگارند، پر کنید

● برای ایجاد یک محیط سالم در آکواریوم، بهتر است از گونه هایی استفاده کنید که پرخاشگری کمی داشته باشند و بتوانند به طور مسالمت آمیز در کنار هم زندگی کنند. اگر قصد دارید گونه های مختلفی از ماهی را در آکواریوم خود داشته باشید، ماهی بتا (که حالت تهاجمی دارد) ماهی مناسبی نیست.

● به عنوان مثال گونه های زبرا، شمشیرماهی، مولی و پلاتی با همدیگر و همچنین با بسیاری از گونه های بارب سازگاری دارند.

● ماهی های تترای درخشان یا نئون، ماهی های شیشه ای، گوپی و میگوهای ارواح از دیگر گونه های ماهیان سازگار هستند.

مرحله دوم: ایجاد آکواریومی جامع از گونه های مختلف ماهیان

1.استفاده از ماهی هایی با دامنه دماییِ رشدِ مشابه هم

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-4-Version-3.jpg

● مخازن نگه داری ماهی دو دسته اند که شامل مخازن گرمابی و مخازن سردابی می باشند. اگر میخواهید یک آکواریوم جامع از گونه های مختلف داته باشید باید حتما تشابه دمایی گونه ها را درنظر بگیرید. مثلا ماهیان گلدفیش (سردسیری) را با ماهی های بتا (گرمسیری) در یک آکواریوم قرار ندهید.

● ماهیان قرمز، تترا و مینوهای سفید از جمله ماهیان سردسیری مناسب برای مبتدیان هستند.

● زبرا، مولی سیاه، تترای سیاه، پلاتی و شمشیرماهی هم از ماهیان گرمسیری مناسب برای افراد مبتدی هستند.

2. استفاده از ماهیانی با نیازهای غذایی مشابه هم

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-5-Version-3.jpg

● اگر قصد دارید گونه های زیادی از ماهیان را در آکواریوم داشته باشید، باید همه آنها از یک نوع غذای مشابه تغذیه کنند. اکثر گونه های ماهیان افراد مبتدی از طریق یک ظرف غذای پولکی تغذیه می شوند. با این حال کت فیش ها از غذای پولکی تغذیه نمی کنند و بقایای موجود در کف یا کناره های آکواریوم را مصرف می کنند.

● برخی از ماهیان مثل نیزه ماهی فقط غذای زنده میخورد. جک دمپسی هم مانند آن ترجیح میدهد از غذاهای زنده مثل زالو ها تغذیه کند. برخی دیگر از ماهیان ممکن است از ی مهرگان تغذیه کنند که هزینه بر است. حتی این احتمال هم وجود دارد که یک ماهی از ماهی دیگر درون آکواریوم هم تغذیه کند.

3. عدم استفاده از ماهیان قلمروطلب

● برخی از ماهیان تمایل دارند که بخشی از آکواریوم (یا اجزای داخل آن) را برای خود در نظر گیرند و اگر ماهی دیگری سهواً به آن بخش نزدیک شود مورد حمله قرار می گیرد.

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-6-Version-3.jpg

● اگر قصد خرید ماهیان قلمروطلب را دارید باید فضای بیشتری را برای آنان فراهم کنید. نژاد های سیچلاید و جک دمپسی از این نوع ماهیان هستند.

مرحله سوم: انتخاب فردی ماهیان

1.از یک فروشگاه خرید ماهی دیدن کنید

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-7-Version-3.jpg

● گونه های زیادی از ماهیان آب شیرین در فروشگاه ها یافت می شوند. اگر فروشگاهی که به صورت اختصاصی به فروش ماهی مشغول باشد را پیدا کردید، میتوانید از اعضای آنجا هم اطلاعات مفیدی را درباره ماهیان کسب کنید. این فروشگاه نسبت به پت شاپ ها و مغازه هایی که حیوانات مختلف را عرضه می کنند، اطلاعات بیشتر و بهتری دارند.

● معمولا فروشگاه های کوچک و محلی عرضه ماهی، تنوع کمتری دارند و برخی از گونه های گران یا کمیاب در این فروشگاه ها یافت نمی شود. اگر ماهی خاص مدنظر شما پیدا نشد میتوانید از ماهی های معمول تر هم برای آکواریوم خود استفاده کنید. اگر در حوالی شما فروشگاهی به این شکل برای خرید ماهی نبود میتوانید از گزینه ی خرید اینترنتی در سایت های معتبر هم استفاده کنید.

2. خودداری از خرید هم زمان نر و ماده از یک گونه

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-8-Version-3.jpg

● اگر همزمان جنس نر و ماده از یک گونه درون آکواریوم قرار گیرند ممکن است که تخم ریزی بین آنها انجام گیرد و بچه ماهیان زیادی از آنان تولید شوند. به عنوان مثال گوپی های پرورشی در صورتیکه نر و ماده یک جا باشند، تعداد زیادی بچه ماهی تولید می کنند. جداسازی نر ها از ماده های یک گونه، میتواند به رفع این مشکل کمک شایانی کند.

● در صورتیکه تمایل دارید ماهیان را به صورت جفت خریداری کنید، حتما از فروشنده بپرسید و اطمینان حاصل کنید که این گونه های جفت، با سایر ماهیان آکواریوم شما تداخل نداشته باشند.

3. فقط ماهی سالم بخرید

aid362891-v4-728px-Choose-Fish-for-a-Freshwater-Aquarium-Step-9-Version-3.jpg

هرگز ماهی بیمار خریداری نکنید زیرا امکان مرگ آنها مدت کوتاهی بعد از خرید بسیار بالاست. ماهیان سالم هر گونه، جنب و جوش داشته و رنگ روشن نرمالی دارند. اگر ماهی دارای دگی روی فلس، بیرون زدگی چشم یا لکه های روی سطح خود باشد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که بیمار باشد.

● علاوه بر این ها اگر یک ماهی بیماری را به آکواریوم خود اضافه کنید، ممکن است که آن بیماری حالت واگیر داشته باشد و ماهیان سالم شما هم درگیر بیماری شوند و سلامت آنان به خطر افتد.