چگونه در آکواریوم های آب شیرین، تزئینات خلاقانه ایجاد کنیم؟

آکواریوم ماهی میتواند برای شما و دوستانتان زیبا و سرگرم کننده باشد. آکواریوم ها باعث تنوع در خانه شده و نحوه تزئین کردن آن میتواند باعث برانگیختن خلاقیت شما شود. اگر شما تازه آکواریوم خریده اید و یا در نظر دارید آکواریوم قدیمی خود را تزئینات خاصی دهید، با رعایت چند نکته میتوانید به راحتی آکواریوم هایی منحصر به فرد ایجاد کنید که به زیبایی خانه شما کمک کند.

روش اول: استفاده از مخازن غیرمعمول برای نگه داری از ماهیان

1.تلویزیون قدیمی خانه خود را تبدیل به آکواریوم ماهی کنید.

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-1-Version-3.jpg

● استفاده از اشیای غیرمعمول، آکواریوم شما را منحصر به فرد جلوه میدهد. برای نگهداری از ماهیان بیشتر میتوانید یک تلویزیون از انباری خانه و یا سمساری فراهم کنید تا آن را به آکواریومی برای نگه داری از ماهیان خود تبدیل نمائید. همچنین میتوانید از ترکیب مبل های از رده خارج شده همراه با صفحه نمایش های تلویزیون های فرسوده نیز برای این کار استفاده نمائید و از دو چیز بی استفاده، یک آکواریوم جالبی بسازید.

● اگر پیش از ساخت اکواریوم، ماهی موردنظر را انتخاب کرده اید، حتما اندازه ی تلویزیونی که تهیه میکنید متناسب با ماهی شما باشد. با استفاده از دستورالعمل ها، اندازه ی آکواریوم موردنیاز برای ماهی خود را حساب کنید. شما باید محتویات داخل تلویزیون را خارج کرده و آکواریوم ماهی را درون آن قرار دهید. حتما سعی کنید اندازه ها رعایت شوند.

● از مانیتورهای کامپیوترهای قدیمی هم میتوانید برای این کار استفاده کنید.

● از هر نوع بستر، گیاه یا تزئیناتی که دوست دارید، استفاده کنید. با استفاده از ترکیبات دیگر، میتوانید به تلویزیون خود جلوه های زیباتری هم دهید.

2. میز عسلی خود را میتوانید به آکواریوم تبدیل کنید

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-2-Version-3.jpg

● نمونه های پیش ساز از این مدل وجود دارد، اما معمولا گران هستند. به همین خاطر، بهتر است با توجه به ابعاد مورد نظر خود، آکواریومی را بسازید و تکه ای بزرگ از چوب یا سنگ یا شیشه را بر روی آن قرار دهید.

● حتما دریچه ای را برای تغذیه ماهی خود تعبیه کنید و تجهیزات مورد نیاز آکواریوم مثل فیلتر را نیز درون آن قرار دهید.

3. استفاده از وسایلی برای قراردادن تنگ های بزرگ روی آن

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-3-Version-3.jpg

● میتوانید از تنگ های حبابی برای نگه داری ماهیان استفاده کنید.

● این تنگ ها را میتوان بر روی وسایل از کار افتاده که فضای خالی کافی داشته باشند، قرار داد.

4. حمام خود را به آکواریوم تبدیل کنید

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-4-Version-3.jpg

● مخازن یا وان های حمام خریداری کنید و دیوارهای حمام خود را با رنگ های آبی و سبز رنگ آمیزی کنید تا حمام شما به شکل یک آکواریوم فانتزی درآید.

● اگر در نجاری مهارت دارید، میتوانید خودتان هم آکواریوم را بسازید. دستورالعمل های پایه ای را دنبال کرده و فضایی برای لوله ها نیز قرار دهید تا آکواریوم زیبایی را ایجاد کنید.

روش دوم: استفاده از تِم های گوناگون 1.استفاده از نمادهای آیینی در آکواریوم

aid.jpg

● مجسمه ای سنگی از نمادهای آیینی را در وسط آکواریوم قرار دهید. فانوس های سنگی یا آباژور یا حتی یک پل سنگی را هم به آکواریوم اضافه کنید تا جلوه های بصری زیباتری ایجاد شود.

● متناسب با نماد آیینی خود، آکواریوم را تزئین کنید. با چاپ یک عکس بزرگ میتوانید پس زمینه ای متناسب با آن نماد آیینی ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که مجسمه نقاشی نشده باشد و از سنگ های طبیعی باشد.

● هم چنین میتوانید در آکواریوم خود، جنگل بسازید. این کار را با استفاده از گیاهان آبزی و چوب های بامبو میتوانید انجام دهید.

● پس زمینه ها به راحتی قابل چاپ یا تغییر هستند. برای زیبایی بهتر آکواریوم، چسب های اتصال دهنده ی پس زمینه را مخفی نمائید.

2. آکواریوم خود را شبیه بیابان یا کویر تزئین کنید

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-6.jpg

● از ماسه های کوارتزی به عنوان بستر اصلی خود استفاده کنید و گیاهان بیابانی مصنوعی یا لوازم های جانبی مخصوص کویر را درون آکواریوم قرار دهید. این لوازم، مکان هایی برای مخفی شدن ماهیان هم هستند.

● میتوانید با اضافه کردن دکورهای مختلف مثل اهرام مصر باستان یا ستون های شکسته، نمای آکواریوم خود را به خوبی تزئین کنید. با استفاده از جمجمه های مصنوعی حیوانات و ماهیان مختص آمریکای جنوبی مثل تتراهای بوینس آیرس، ماهی دم شمشیری و غارماهی کور میتوانید جلوه آکواریوم خود را شبیه صحراهای آمریکا کنید.

● برای هماهنگی رنگی بهتر با بستر، از ماهیان رنگ روشن استفاده کنید. از جمله این ماهی ها میتوان به زبرا های بنگال و سیچلایدهای دهان آتشی اشاره کرد.

3. ساخت نمای فضایی برای آکواریوم

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-7 (1).jpg

● اگر شما به موضوعات علمی- تخیلی علاقه مندید، تِم های فضایی برای آکواریوم شما جذاب خواهند بود. بستری از شن یا گراول، شبیه به سطح سیارات ایجاد کنید. لوازم های جانبی مرتبط با موضوعات فضایی مثل بشقاب پرنده خریداری کنید.

● برای پس زمینه میتوانید از نمای کهکشان یا سنگ های عجیب و غریب استفاده کنید یا اینکه پس زمینه ای کاملا تهیه کرده و با لامپ های کوچک نورهای مختلفی را بر روی آن بتابانید تا آکواریوم شما جلوه ی فضایی بگیرد. برای بهتر شدن نمای آکواریوم، از اشیای گرد استفاده کنید.

4. استفاده از تِم های داستانی یا خیالی

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-8.jpg

● از یک قلعه به عنوان عنصر اصلی در تزئینات آکواریوم خود استفاده کنید. ترجیحاً قلعه دارای حفراتی باشد تا ماهی بتواند از داخل آن هم عبور کند. اگر به دنبال هزینه ی کمتری هستید، میتوانید به جای خرید قلعه، تصویر پس زمینه ای از آن تهیه کنید و با لوازم دیگر آکواریوم را تزئین کنید. سعی کنید از سنگ ها و لوازم جانبی رنگارنگ استفاده کنید تا نمای بهتری در آکواریوم ایجاد شود. شخصیت های داستانی مثل اژدها یا چیزهای دیگر هم به آکواریوم خود اضافه کنید.

● ماهی آنجل و ماهی تترا در این محیط بسیار زیبا به نظر می رسند.

● برای تِم پس زمینه، تصویر مدنظر خود را در ابعاد آکواریوم چاپ کنید. این کار باعث می شود گیاهان بیشتری در آکواریوم شما جلوه کند. حتما مواد یا سنگ های رنگارنگ برای بستر تهیه کنید.

روش سوم: اطمینان از سازگاری ماهی با تزئینات آکواریوم

1.بستر خود را با دقت انتخاب کنید

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-9.jpg

● علاوه بر توجه به مزایا و معایبِ هر کدام از انواع بسترها، باید سازگاری آنها با گونه های مختلف ماهی را هم در نظر داشت. پس حتما این موارد را در انتخاب بستر رعایت کنید.

به طور مثال مارماهیان نیاز به بسترهای شنی دارند و بیشتر وقت خود را در کف بستر می گذرانند.

● از افزودن اشیای طبیعی به آکواریوم خودداری کنید مگر اینکه پیش از اضافه کردن، آنها را به خوبی ضدعفونی کرده باشید.

● عموما برای کف آکواریوم، 1 تا 2 اینچ ضخامت بستر توصیه می شود. با این حال ضخامت بستر موردنیاز برای گونه های ماهی خود را از منابع مختلف جویا شوید.

● چوب، سنگ یا صدف ممکن است دارای مواد معدنی باشند که در برخورد شسته شده و باعث تغییر کیفیت آب آکواریوم شما شوند.

● سنگ های بستر نباید لبه های تیز داشته باشند. زیرا ممکن است باعث صدمه دیدن ماهی شوند.

● سعی کنید گراول (شن) های بستر با صابون یا ضدعفونی کننده های رایج شسته نشوند. زیرا اگر شست و شو به خوبی انجام نگیرد و ضدعفونی کننده ها در آنها باقی بمانند، باعث مسمومیت ماهی می شود.

● شستشوی ماسه ها بسیار سخت تر از سنگ ها هستند، مخصوصا اگر مجبور به تمیز کردن گراول ها باشید.

● سنگریزه های شیشه ای برای بستر آکواریوم، زیبا هستند اما امکان رشد برای باکتری های مفید در این بستر فراهم نیست. این باکتری ها میتوانند در بهبود شرایط محیطی آکواریوم نقش داشته باشند.

2. گیاهانی متناسب با آکواریوم خود خریداری کنید

aid300081-v4-728px-Creatively-Decorate-a-Freshwater-Fish-Tank-Step-10.jpg

● استفاده از گیاهانی که متناسب با آکواریوم و محیط آبی باشند میتواند نمای زیباتری به آکواریوم شما دهد.

● به نظر می رسد که گیاهان زنده به حفظ کیفیت آب آکواریوم کمک زیادی می کنند و علاوه بر آن، محل هایی برای مخفی شدن ماهی ها نیز هستند. این گیاهان، نیتروژن موجود در بقایای آکواریومی را بازیافت می کنند و باعث تمیز شدن آب،کاهش سطح دی اکسید کربن و افزایش سطح اکسیژن برای تنفس ماهی ها می شوند.

● شما باید برگ های پوسیده را هرچند وقت یکبار جمع آوری کنید تا از ایجاد چرخه ی تجزیه آنها جلوگیری شود.

● گیاهان پلاستیکی یا ابریشمی رنگ بندی بیشتری دارند و به دلیل اینکه زنده نیستند، نگه داری از آنها هم آسان تر خواهد بود. حتما گیاهانی که مخصوص آکواریوم هستند را خریداری کنید. زیرا ممکن است گیاهان طبیعی یا مصنوعی دیگر حاوی موادی باشند که برای ماهی ها سمی است.

3. هنگام انتخاب لوازم جانبی برای تِم آکواریوم حتما دستورالعمل ها را دنبال کنید

● اشیای نوک تیز یا نقاشی شده را در آکواریوم قرار ندهید زیرا باعث آسیب دیدن ماهی می شود.

● حتما در آکواریوم خود، مکان هایی را برای مخفی شدن ماهیان در نظر بگیرید و از تراکم زیاد ماهیان درون آکواریوم جلوگیری کنید.

● اگر از گیاهان مختلف استفاده می کنید، یک یا دو عدد از لوازم جانبی برای آکواریوم شما کافی خواهد بود.