محبوب ترین نژاد های خرگوش در ایران :

خرگوش ها بعد از سگ ها و گربه ها، محبوب ترین حیوانات خانگی به شمار می روند که ما در این مقاله می خواهیم به معروف ترین نژاد هایی که در ایران نگهداری می شوند، اشاره کنیم و ویژگی های آن ها را به طور مختصر و مفید بیان کنیم :

نژاد آلاسکایی : خاستگاه این خرگوش ها برخلاف نامشان آلمان است. پوشش مویی ضخیم و جثه بزرگی دارند. وزن آن ها می تواند بین ٢ الی ۴ کیلوگرم باشد. این خرگوش ها معمولا به رنگ های مشکی یا قهوه ای تیره مشاهده می شوند.

خرگوش لوپ هلندی : این خرگوش ها یکی از نژاد های پرطرفدار هستند. جثه کوپکی دارند و وزن آن ها بین ۵/١ الی ٢ کیلوگرم می باشد. گوش هایی خمیده و مو هایی ضخیم دارند. از نظر رنگ نیز رنگ های مختلفی دارند.

خرگوش دارچینی : خرگوش های دارچینی وزنی بین ٣ الی ۵ کیلوگرم و جثه ی نسبتا بزرگی دارند. از نظر رنگ به رنگ دارچینی یا فندقی هستند که روی کمر و شکم آن ها خاکستری رنگ است و بین پا های عقبی و دور چشم و روی بینی آن ها نیز لکه های فندقی دیده می شود.

خرگوش بلژیکی : یکی از نژاد های قوی خرگوش است که بدنی کشیده و دارای قوس دارند و از نظر جثه نیز بزرگ هستند. این گونه به خرگوش وحشی بلژیکی یا خرگوش صحرایی نیز معروف هستند. وزن آن ها به بیش از ۴ کیلوگرم می رسد و رنگ بلوطی مایل به قرمز دارند.

خرگوش امریکن سیبل : وزن این نژاد بین ٣ الی ۵/۴ است، بنابراین جثه متوسطی دارند و بیشتر به رنگ قهوه ای روشن هستند. پوشش مویی آن ها نیز نرم و ضخیم است.

خرگوش جرسی پشمالو : این خرگوش ها جثه کوچکی دارند و وزن آن ها تا ۵/١ کیلوگرم می رسد. پوشش بدنی متراکم و یک دست همراه با مو های بلند دارند. طول مو های آن ها ممکن است به ٧ سانتی متر نیز برسد.

خرگوش هیمالیایی : خرگوش های هیمالیایی بسیار شبیه به گربه های هیمالیایی هستند. مو های کوتایی دارند که تا قبل از بلوغ رنگ یک دستی دارند، اما پس از بلوغ رنگ گوش ها و پوزه آن ها تغییر می کند، مثلا ممکن است بدن آن ها سفید، طوسی یا کرم باشد، اما پوزه و گوش ها قهوه ای باشند.

خرگوش چین چیلا : خرگوش های چین چیلا پوشش بدنی نرم، مو هایی بلند (معمولا ٣ سانتی متر) و پرپشت دارند. جثه بزرگی دارند و وزن آن ها به ۵/۵ کیلوگرم هم می رسد. این نژاد بدنی گرد دارند و معمولا خاکستری رنگ هستند.

خرگوش آنگورا : این گونه نرم ترین، ظریف ترین و بلندت رین پوشش بدنی را دارند. مو های بسیار بلند در اندازه و رنگ های مختلف دارند، بنابراین مو های آن ها به مراقبت زیادی احتیاج دارد. وزن آن ها نیز به ۵/۵ کیلوگرم می رسد.

خرگوش کوتوله هلندی : همان طور که از اسم این گونه پیداست، جثه بسیار کوچکی دارند، اما برخلاف جثه کوچک شان بسیار پر جنب وجوش هستند و به فضای باز نیاز دارند. وزن آن ها نهایت به ١ کیلوگرم می رسد.

خرگوش لهستانی : این نژاد نیز جثه بسیار کوچکی دارند، ولی برخلاف خرگوش های کوتوله هلندی بسیار آرام هستند، به همین دلیل برای نگهداری به فضای زیادی احتیاج ندارند. این خرگوش ها را می توان به نحوی تربیت کرد که محل ادرار و مدفوع را یاد بگیرند.

خرگوش آلمانی : خرگوش های آلمانی برخلاف نامشان متعلق به انگلستان هستند. در مقایسه با کوتوله ها جثه بزرگتری دارند و به راحتی از روی شکل و رنگ می توان آن ها را تشخیص داد. خرگوش های آرامی هستند و با بچه ها رابطه خوبی دارند، بنابراین می توانند جز حیوان های خانگی مناسب برای کودکان باشند.

خرگوش مینی رکس : خرگوش های مینی رکس جثه ی کوچک و گوش هایی کوتاه دارند. وزن آن ها تا کمی بیش از ٢ کیلوگرم نیز می رسد. خز هایی کوتاه و مخملی و بدنی حساس دارند، بنابراین برای شانه کردن مو های آن ها به جای شانه بهتر است از دست استفاده کنید.

خرگوش مینی لوپ : این خرگوش ها نیز همان طور که از نام شان پیداست، جثه کوچکی دارند. مینی لوپ ها خرگوش هایی باهوش با گوش هایی آویزان هستند و همانند لوپ هلندی بسیار بازیگوش می باشند. تربیت این گونه نیز بسیار راحت است و می توانند محل ادرار و مدفوع را یاد بگیرند.

خرگوش هوتوت کوتوله : خرگوش هایی دارای گوش های صاف و ایستاده هستند، جثه کوچکی دارند و وزن آن ها به حدود ۵/١ کیلوگرم می رسد. این خرگوش ها همیشه سفید رنگ هستند، چشم های مشکی درشتی دارند که دور آن یک هاله رنگی دیده می شود. این خرگوش ها معمولا زیاد خوش اخلاق نیستند که قبل از به سرپرستی گرفتن آن ها، باید به آن توجه کنید.