سرفه سگ

دلیل سرفه سگ چیست؟

خیلی از سگ ها بعد از خوردن غذا و یا نوشیدن آب سرفه می‌کنند و گاهی اوقات سرفه سگ واکنش طبیعی بدنشان است، این حیوان معمولا عادت دارد تا هر چیزی را بو کند گاهی اوقات اجسام کثیف هستند و یا گرد و خاک زیادی دارند، این کثیفی‌ها و گرد و خاک‌ها ممکن است یکی از دلایل سرفه کردن سگ باشد. اگر تعداد این سرفه ها در روز زیاد شود و به صورت متوالی سرفه کند جای نگرانی دارد و باید علت سرفه را مورد بررسی قرار داد.

انواع سرفه سگ ها

  1. سرفه مرطوب
  2. سرفه خشک
  3. سرفه مزمن
  4. سرفه حاد

هرکدام از این سرفه ها می‌تواند نشانگر بیماری و عفونت باشد.

بیماری قلبی

در صورتی که خون به درستی در ماهیچه های قلب پمپاژ نشود و در دریچه قلب اختلال وجود داشته باشد سبب سرفه در سگ می‌شود، کمبود توان و انرژی همچنین کاهش استقامت بدن از علائم این بیماری محسوب می‌شود. در این بیماری زمانی که سگ به پهلو می‌خوابد سرفه ها بیشتر شده و به صورت مکرر سرفه های نرمی دارد.

آنفولانزا

آنفولانزا یکی دیگر از دلایل سرفه است اما جای نگرانی ندارد چراکه آنفولانزا به انسان انتقال پیدا نمی‌کند ولی اگر چندین سگ دارید باید بسیار مراقب باشید زیرا این بیماری به سرعت به سگ دیگری سرایت می‌کند.

گاهی اوقات سرفه های سگ که براثر این بیماری به وجود می‌آید ممکن است تا یک ماه طول بکشد، می‌توانید داروهایی برای درمان آنفولانزا تهیه کرده و درمان را شروع کنید، البته بهتر است در این باره با دامپزشک مشورت کنید زیرا برخی از دامپزشکان واکسن آنفولانزا را پیشنهاد می‌کنند.

سرفه در سگ

عفونت تنفسی سگ

سرفه های خشک نشانه‌های نگران کننده‌ای است که می‌تواند از عفونت تنفسی سگ منشاء بگیرد، در صورت مشاهده این سرفه ها بهتر است در اولین فرصت به دامپزشکی مراجعه کرده و موضوع را با متخصصین حاضر در کلینیک در میان بگذارید، اگر درمان عفونت تنفسی سگ را به تعویق بی اندازید امکان دارد عفونت در دیگر مناطق ریه و بدن پخش شود و سگ را با مشکل جدی تری رو به رو نماید.

کنل کاف

یکی از دلایل سرفه در سگ می‌تواند بیماری کنل کاف باشد که معمولا با سرفه های عمیق و خشک خود را بروز می‌دهد، این بیماری از طریق ریه‌ها بروز کرده و می‌تواند ذات الریه را برای سگ به همراه داشته باشد، کنل کاف بیماری است که بین سگ ها مسری بوده و معمولا در مکان‌هایی که چند سگ با یکدیگر در ارتباط هستند بروز می‌کند، آنتی بیوتیک از داروهایی است که برای این بیماری تجویز می‌شود و گاهی اوقات طبق نظر دامپزشک از واکسن بوردتلا نیز برای کنترل این بیماری استفاده می‌شود.

از نشانه‌های این بیماری می‌توان به اوق زدن، آبریزش بینی، نداشتن انرژی، تب، سرفه های پشت‌هم و بزاق شکل کف اشاره کرد، دوره بیماری کنل کاف 3 تا 10 روز بوده و توصیه می‌شود در این مواقع حیوان را قرنطینه کرده تا حیوانات دیگر را بیمار نکند.

کلاپس نای

دلیل سرفه سگ به خصوص در سگ های کوچک می‌تواند از این بیماری باشد که از دیگر علائم آن می‌توان به نفس کشیدن با سروصدای زیاد و به سختی نفس کشیدن اشاره کرد، به طور کلی در حیوان های سالم نای به صورت لوله ای محکم است ولی در سگ های بیمار لوله نای باریک بوده و به تدریج عبور جریان هوا را با مشکل مواجه می‌کند. این بیماری در سگ های چاق نیز شایع است.

Dog cough

تحریک گلو

وقتی یک ماده تحریک کننده یا گرد و غبار وارد گلوی سگ شود، موجب سرفه او خواهد شد، ضمنا ممکن است دچار گلو درد، عفونت گلو یا التهاب لوزه شود. همچنین اگر چیزی در گلوی سگ گیر کرده باشد و راه تنفسی و نای را مسدود کرده باشد، معمولا صدای بلند و آزار دهنده‌ای از سگ شنیده می‌شود و تنفس را برای حیوان سخت می‌کند در این مواقع بهتر است سریعا سگ را نزد دامپزشک ببرید.

کرم قلب سگ ها

کرم قلب سگ، بیماری کشنده‌ای که توسط نوعی از پشه ها به سگ منتقل می‌شود، میکروفیلرها وارد جریان خون سگ شده و به قلب، ریه و عروق آسیب وارد می‌کند این امر موجب می‌شود تا سگ سرفه های آرام و خفیفی داشته باشد و در طول زمان این سرفه ها مداوم خواهد شد، قابل ذکر است این بیماری بسیار خطرناک و کشنده بوده و اگر در مدت زمان کوتاهی برای درمان اقدام نکنید نه تنها حیوان را با آسیب جدی رو به رو می‌کند بلکه هزینه درمان هم به شدت افزایش می‌یابد.

برونشیت مزمن

سگ هایی که تک سرفه های خشکی دارند و در مرور زمان با انجام ورزش به مراتب بدتر از روزهای اول می‌شود را می‌توان نشانه‌هایی از برونشیت مزمن دانست، این بیماری به دلیل التهاب مزمن مجاری تنفسی به وجود می‌آید. بهتر است برای درمان این بیماری ابتدا با روانپزشک مشورت نمایید.

فلج حنجره

سگ هایی که دچار فلج حنجره هستند به دلیل ضعف اعصاب کنترل کننده اطراف حنجره، نمی‌توانند مسیری که به نای ختم می‌شود را کامل باز کنند، این امر باعث سرفه سگ و همچنین تنگی نفس خواهد شد. این بیماری فقط با جراحی بهبود پیدا می‌کند و متخصصین تصمیم می‌گیرند که با توجه به عوارض بعد از جراحی (ذات الریه) آیا جراحی به صلاح هست یا خیر

چه زمانی باید به کلینیک مراجعه کنیم؟

بسیاری از مریضی ها و عفونت هایی که باعث سرفه در سگ می‌شود قابل درمان هستند اما اگر در زمان معینی درمان صورت نگیرد ممکن است عواقب جبران ناپذیری حیوان را تهدید کند، پس بهتر است با مشاهده علائم مشکوک به بیماری سریعا سگ را به کلینیک های دامپزشکی برسانید.

به این نکته توجه داشته باشید که داروهای مخصوص حیوانات با داروهای مخصوص انسان، در بسیاری از مواقع شبیه به هم هستند اما برای درمان سرفه سگ، نباید از داورهای مخصوص انسان استفاده کرد.

شماره تماس: ۲۲۳۸۴۸۰۰

صفحه اینستاگرام: dr.taghipour.pethospital@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه تماسلوکیشنپرونده