Dog shaking

علت لرزش بدن سگ چیست؟

حیوانات به دلیل عدم توانایی در سخن گفتن از روش‌های دیگری سعی در برقراری ارتباط با انسان‌ها می‌کنند. یکی از روش‌هایی که اکثر حیوانات به کمک آن با انسان‌ها ارتباط برقرارمی کنند، حرکات بدنشان است. لرزش در سگ یکی از مواردی به حساب می آید که در صورت عدم توجه به آن مشکلات مختلفی را برای سگ بوجود می آورد.

هرکدام از حرکات بدن حیوانات می‌تواند نشان دهنده معنای خاصی باشد. کسانی که در منزل از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند از معنا و مفهوم این حرکات متوجه نیاز حیوان خود می‌شوند. سگ از حیوانات خانگی بسیار محبوبی است که از گذشته دور توانسته است بیشترین ارتباط را با انسان برقرار کند.

این توانایی زیاد در برقرار کردن ارتباط و البته ایجاد حس امنیت و آرامش برای انسان‌ها سبب شده است که امروزه افراد بسیار زیادی در سرتاسر دنیا، سگ را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنند.

احساسات و عواطف در سگ وجود دارد و سگ با زبان بدن خود این احساسات را به انسان بیان می‌کند. علاوه بر احساسات و عواطف، سگ با حرکات بدن خود نیازهایش را هم بیان می‌کند. تامین تمامی نیازهای حیوانات خانگی از اولیه ترین اصول نگهداری از حیوانات است.

کسانی که در منزل سگ نگهداری می‌کنند گاها متوجه لرزش بدن سگ شده‌اند. این لرزش دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد که عدم توجه به آن می‌تواند مشکلات فروانی را در پی داشته باشد.

گاهی ممکن است صاحب سگ این لرزش را امر مهمی تلقی نکرده و نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و همین امر سبب می‌شود که اگر مشکل جدی سبب این لرزش شده باشد، پیشرفت کرده و آسیب شدیدی به سگ وارد کند.

لرزش در سگ

سؤالات بسیار متعددی ممکن است در ارتباط با لرزش بدن سگ برای شما به وجود بیاید که از عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • علت لرزش در بدن سگ چیست و چه عواملی می‌تواند سبب تشدید یا کاهش آن شود؟
  • زمانی که بدن سگ شروع به لرزش می‌کند چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟
  • آیا لرزش بدن سگ خطرناک است و آیا این لرزش می‌تواند در برخی از نژادها طبیعی باشد؟
  • روش‌های درمان و پیشگیری از لرزش بدن سگ چیست و آیا ممکن است این لرزش به حیوان دیگری هم منتقل شود؟

به طور کلی سوالاتی که ممکن است در ارتباط با لرزش بدن سگ برای شما به وجود بیاید شامل موارد فوق بوده که ما در این مقاله به توضیح کامل راجب به آن می‌پردازیم و می‌گوییم که علت آن چیست و در هنگام بروز این مشکل باید چه اقداماتی را انجام داد.

لرزش در بدن سگ دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. قبل از آنکه بخواهیم راجع به دلایل آن صحبت کنیم باید به این سوال جواب دهیم که آیا لرزش بدن سگ یک بیماری است یا خیر؟

در جواب باید گفت که این اتفاق می تواند، نشان دهنده وجود بیماری باشد یا امکان دارد که این مورد امری طبیعی باشد که به مرور زمان برطرف می‌شود. از جمله دلایلی که سبب ایجاد لرزش در بدن سگ می‌شود عبارت است از:

دلیل لرزش سگ

   

  1-ترس و اضطراب: اولین عاملی که سبب لرزش بدن سگ می‌شود ترس و اضطراب است. این عامل سبب لرزش در بدن می‌شود اما نکته ای که در ارتباط با این عامل وجود دارد این است که لرزش حاصل از آن ماندگاری طولانی مدت ندارد و معمولا چند دقیقه ادامه پیدا می‌کند، لرزش از بین می‌رود و پس گذشت مدتی دوباره بدن شروع به لرزش می‌کند.

ترس و اضطراب علاوه بر ایجاد لرزش در بدن سگ سبب ریزش مو و ترشح بزاق هم از دهان می‌شود. سگ‌هایی که طولانی مدت در معرض ترس و اضطراب قرار داشته باشند سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده و در معرض بسیاری از بیماری‌ها قرار می‌گیرند.

      2-آسیب دیدگی: دیگر عاملی که سبب لرزش در بدن سگ می‌شود آسیب دیدگی قسمتی از بدن است. به عنوان مثال زمانی که استخوان یا عضلات دست یا پا دچار آسیب دیدگی می‌شود، هنگامی که سگ اقدام به راه رفتن می‌کند لرزشی در محل آسیب دیدگی مشاهده می‌شود.

این لرزش نشانه دهنده عدم توانایی در وزن گیری بر روی دست و پا است و از وجود درد در آن ناحیه خبر می‌دهد. در این وضعیت، سگ سعی می‌کند فعالیت خود را کم کرده و بیشتر استراحت کند. لرزش حاصل از آسیب دیدگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در اسرع وقت منشا آن مشخص و درمان شود.

      3-بیماری: برخی از بیماری‌ها می‌تواند باعث ایجاد لرزش در بدن سگ شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   بیماری دیستمپر: این بیماری یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک و کشنده‌ای است که از علائم آن می‌توان به بی‌اشتهایی، اسهال، استفراغ و آسیب به دستگاه عصبی اشاره کرد. زمانی که دستگاه عصبی دچار آسیب دیدگی شود در برخی از نقاط بدن، عضلات شروع به لرزش می‌کنند.

در حقیقت لرزش بدن سگ در این بیماری نشان دهنده پیشرفت این بیماری است و در حقیقت زمانی که بدن شروع به لرزش می‌کند به این معناست که برای درمان دیر شده است و به احتمال بسیار زیاد حیوان تلف می‌شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت که لرزش بدن گاهی ممکن است هیچ جای نگرانی نداشته باشد و گاهی ممکن است نشان‌دهنده بیماری بسیاری خطرناک و کشنده‌ای باشد. لرزش بدن به خودی خود بیماری نیست بلکه نشان دهنده تغییراتی در بدن است که باید سریع پیگیری شود.

   آدیسون: از دیگر بیماری‌هایی که در بدن سگ، لرزش ایجاد می‌کند بیماری آدیسون است. این بیماری با تغییر بر روی هورمون‌های بدن سبب لرزش در بدن سگ می‌شود. این بیماری از بیماری قبلی خطر کمتری دارد اما اگر تشخیص داده نشود و درمانی صورت نگیرد ممکن است مرگ سگ را به دنبال داشته باشد.

سوال اینجاست که این بیماری چگونه با تغییر در هورمون‌ها، باعث لرزش در بدن می‌شود؟ در جواب این سوال باید گفت: زمانی که هورمون‌های بدن تغییر می‌کنند و از حالت نرمال خود خارج می‌شوند، برخی از مواد مورد نیاز بافت‌های بدن به آن نمی‌رسد و بدن دچار ضعف می‌شود و این لرزش در بدن سگ ناشی از ضعف ایجاد شده در بدن است.

لرزش سگ

   

  4-سرماخوردگی: شایع ترین علت لرزش در بدن سگ ها سرماخوردگی است. زمانی که دمای هوا کاهش می‌یابد و سگ در این دما قرار می‌گیرد، بدن مستعد سرماخوردگی می‌شود.

زمانی سگ سرما می‌خورد بدنش دچار لرزش می‌شود و این لرزش ناشی از افت دمایی است که در بدنش روی داده است. نکته ای در ارتباط با سرماخوردگی وجود دارد و آن تفاوت نژادها در سرماخوردگی است.

برخی از نژادها به واسطه پوششی که دارند نسبت به سرما مقاوم‌تر هستند و بسیار کمتر از سایر نژادها دچار سرماخوردگی می‌شوند مانند: گلدن رتریور و ژرمن شپرد. برخی از نژادهای دیگر نیز مانند دوبرمن و پیت بول نیز به واسطه پوشش بدنشان که از موهای کوتاهی تشکیل شده است نسبت به سرما از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و امکان سرماخوردگی آنان بیشتر است.

زمانی که سگ ها دچار این بیماری می‌شوند باید دمای محیط زندگی آنان را بالا برد و از مکمل‌های تقویتی برایشان استفاده کرد تا هرچه زودتر سرماخوردگی را پشت سر بگذارند.

      5-مسمومیت: دیگر عامل مهمی که ایجاد لرزش در بدن سگ می‌کند مسمومیت است. زمانی که سگ از غذای فاسدی استفاده می‌کند یا مواد غیرخوراکی مانند شوینده‌ها را می‌خورد، پس از گذشت مدت کمی بدنش شروع به لرزش می‌کند و گاها این لرزش‌ها آن‌قدر تشدید می‌شوند که تبدیل به تشنج می‌گردد. زمانی که این حالت در سگ روی داد باید سریعا به دامپزشکی جهت رفع عامل مسمومیت زا مراجعه کرد.

پیشگیری و درمان:

برای درمان لرزش در بدن سگ ابتدا باید عامل آن را تشخیص داد و سپس نسبت به رفع آن اقدام کرد. به عنوان مثال در ترس و اضطراب باید عاملی که سبب ترس در سگ می‌شود را از او دور کرد یا زمانی که علت لرزش در بدن سگ، بیماری است باید پرسه درمان بیماری را هرچه زودتر آغاز کرد.

پیشگیری از مهم‌ترین و اصولی‌ترین اقدامات لازم برای نگهداری از سگ است. برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها و عواملی که سبب این مشکل می‌شود نیاز است که چکاپ های دوره‌ای به طور منظم انجام شود تا سگ زندگی سالم و بی‌خطری داشته باشد.

نتیجه گیری:

زمانی که در بدن سگ خود، لرزش مشاهده کردید حتما به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کرده و به هیچ عنوان از داروهای انسانی و درمان خودسرانه استفاده نکنید. درمان خودسرانه می‌تواند باعث پیشرفت عامل لرزش در بدن شود و اگر بیماری این لرزش را به وجود آورده باشد، سبب تشدید بیماری شود.

شماره تماس: ۲۲۳۸۴۸۰۰

صفحه اینستاگرام: dr.taghipour.pethospital@

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.